Ubiquiti POE-48-24W-G PoE Gigabit Injector
SKU POE-48-24W-G Category Brand:
26 in stock
– airFiber
– airMAX
– EdgeMAX
– mFi
– UniFi AP
– UniFi Video / airVision
*Check product specifications to verify PoE compatibility.
Ubiquiti PoE Adapter Compatibility with the airGateway
The airGateway is available in three models:
– airGateway Standard model with an internal antenna
– airGateway Pro Dual-Band Wi-Fi model with an internal antenna
– airGateway-LR Long-range Wi-Fi model with an external antenna for extended range
Dimensions ( W x H x D )
96 x 62 x 35 mm
Output Voltage
48VDC @ 0.5A
LAN Activity Indicator
No
Gigabit LAN Port
Yes
Remote Reset Capability
No
Reset Button
Input Voltage
90-260VAC @ 47-63 Hz
Input Current
0.6A @ 120VAC,
0.4A @ 240VAC
Inrush Current
<65A Peak @ 120VAC,
<130A Peak @ 230VAC Efficiency
80+%
Output Ripple
1% Max.
Switching Frequency
65 kHz
Line Regulation
ยฑ 1%
Load Regulation
ยฑ 3%
2-Pair Powering
Pins 4, 5 (+) and Pins 7, 8 (-)
Operating Temperature
0 to 40ยฐ C (32 to 104ยฐ F)
Storage Temperature
-30 to 70ยฐC (-22 to 158ยฐ F)
Operating Humidity
35 to 95% Noncondensing
AC Connector
IEC-320 C6
Data IN / POE
RJ45 Shielded Socket
Surge Protection
Difference and Common Mode
Clamping Protection
11V Data, 60V Power
Max. Surge Discharge
1500A (8/20) Power
Peak Pulse Current
36A (10/1000 ) Data
Shunt Capacitance
<5 pF data Response Time