GIGABYTE GP-UD750GM 750W V2, 80 Plus Gold Certified Fully Modular Power Supply, PCIe Gen 5.1, 80 PLUS Gold, Fully Modular Design, 120mm Fan, ATX 3.1 compatible, UK Plug
47 in stock
GIGABYTE GP-UD750GM 850W V2
ATX 3.1 and PCIe GEN 5.1 READY
Ready for next-gen power demands, this ATX 3.1 compliant PSU handles up to 3x GPU and 2x system power excursions with 70% efficiency at low loads. The high-performance native 16-pin cable delivers up to 600W for PCIe Gen 5.1 graphics cards, such as the GeForce RTX 50 Series and beyond.
ULTRA DURABLE
100% JAPANESE CAPACITORS
120mm smart Hydraulic Bearing(HYB) fan with smart fan switch
PROTECTIONS
FULLY MODULAR DESIGN
80 PLUS GOLD CERTIFIED
COMPACT DESIGN
Leveraging our expertise in heat dissipation and material selection, the power supply is slimmed down to just 140mm, maximizing performance while ensuring compatibility with even the most space-constrained chassis.
Specifications
Model
GP-UD750GM PG5 V2
Type
Intel Form Factor ATX 12V v3.1
PFC
Active PFC (>0.9 typical)
Input Voltage
100-240 Vac (full range)
Input Current
15-6.5A
Input Frequency
60-50 Hz
Output Capacity
750W
Dimensions
150 x 140 x 86mm
Fan Type
120mm Hydraulic Bearing(HYB) Fan
80 PLUS
Gold
Efficiency
90% at typical load
MTBF
>100,000 hours
Protections
OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
Power Good Signal
100-150ms
Hold Up Time
>16ms
Cable Type
Embossed, All black
Connectors
ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 610mm*1
CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 650mm+200mm*1
PCI-e 6+2 Pin x 4 : 600mm+150mm*2
PCI-e 12+4 Pin x 1:700mm*1
SATA x 8 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2
4 Pin Peripheral x 3+4-Pin Floppy x 1 : 500mm+150mm+150mm+150mm*1
| Weight | 2.55 kg |
|---|
Customer Name
Customer Name
GIGABYTE GP-UD850GM 850W V2, 80 Plus Gold Certified Fully Modular...
GIGABYTE GP-UD750GM 750W V2 ICE, 80 Plus Gold Certified Fully...